Szerszenie i osy - jak radzić sobie z zagrożeniem ? 2015-03-16

Każdego roku w okresie letnim pojawia się problem z gniazdami szerszeni oraz os, które nie tylko są uciążliwe, ale również mogą stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.

Profilaktyka i zapobieganie jest najważniejsze.
Pojawienie się gniazda owadów błonkoskrzydłych w budynku nie jest zdarzeniem nagłym, dlatego właściwie prowadzona administracja budynku może skutecznie uniemożliwić zakładanie gniazd przez te owady. Łatwiej bowiem jest zapobiegać, niż walczyć z założoną już „kolonią” szerszeni czy os. Dlatego, aby uniemożliwić owadom zakładanie gniazd, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi mogą przedostać się do środka owady należy zabezpieczyć siatką ochronną lub uszczelnić innym materiałem.

Gdzie zgłaszać zagrożenie ?
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim informuje, iż w myśl wprowadzonych zasad, dyspozytor przyjmujący zgłoszenie, po analizie uzyskanych od osoby zgłaszającej informacji, może uznać interwencję zespołu ratowników straży pożarnej za bezzasadną, w przypadku braku bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi. Zaproponuje wówczas zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm zajmujących się likwidacją gniazd tych owadów. Wykaz takich firm znajduje się na stronie internetowej www.straz.wodzislaw.pl w zakładce porady.

Interwencje straży pożarnej związane z owadami błonkoskrzydłymi podejmowane będą wyłącznie w przypadku stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi w obiektach, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. W takich przypadkach przewiduje się doraźną ewakuację tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcie niezbędnych działań zmierzających do usunięcia owadów.

Pragniemy również przypomnieć, że zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu. Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia jeśli takowe zagrożenie nie występuje. Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z procedurą działań opisaną w "Zasadach postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych .." zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu, i nakazanie zgodnie z Prawem budowlanym, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy.
Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu i terenu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów. Pamiętajmy równocześnie, że każdy z nas w tym czasie może potrzebować pomocy. Nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powoduje, że mogą oni nie przybyć na czas tam, gdzie są potrzebni i niezbędni, a każda sekunda opóźnienia może kosztować utratę życia lub zdrowia osób naprawdę potrzebujących pomocy.

« wstecz
Studio Reklamy EFEKT Historia | Odznaczenia | Załoga | Zarząd | Wyposażenie | Galeria | Linki | Kontakt
Copyright © OSP Kokokszyce 2024